גליון חודש פברואר 2012עובדי קבלן – מי, מה, למה?
כתבה קצרה על עבדות מודרנית

מאת: עו"ד שרון רוזנבלט, עו"ד שחר ג'ורנו

בעת האחרונה קמה זעקה במשק הישראלי באשר לתנאי העסקתם של עובדי קבלן. זעקה שהגיעה כדי השבתתו הכללית של המשק. מי הם עובדי הקבלן, מה מקומם כל כך בתנאי העסקתם ומה ניתן לעשות בעניין? על כך בכתבה שלהלן.

מיהם עובדי קבלן? עובדי קבלן מכונים גם "עובדי חברת כוח אדם" או "עובדי חברה נותנת שירותים". בפועל ההבדלים מינוריים.

עובדי קבלן מועסקים באופן המכונה "העסקה בלתי ישירה" או "העסקה משולשת": העובד מקבל שכרו על ידי מעסיקו הישיר – החברה הקבלנית (או חברת כוח האדם), אולם בפועל מגיע יום יום לעבודה אצל מעסיק אחר, המכונה בשפה המשפטית "המשתמש".

להמשך קריאה >
למאמרים נוספים >

הרחבת האיסור על אפליה בקבלה לעבודה
משרד הבריאות בוחן בימים אלה כיצד ליישם את המלצת ועדת הרופאים המקצועית שהקים, לפיה חופשת הלידה של נשים המועסקות בעבודה פיזית תוארך בחודש, ותחל כבר בשבוע ה-36 להריון. טרם גובשה רשימת המקצועות שייכללו בהארכת חופשת הלידה המתוכננת, אך אנו מבטיחים לעקוב ולעדכן.

תעריף החזר דמי נסיעה מקסימאלי לשנת 2012 – 24.40 ₪.
תעריף החזר דמי נסיעה מקסימאליים עומד כיום על 24.40 ₪ ליום. חשוב לציין, כי לעובד המוסע לעבודה על-חשבון המעסיק אין זכות לקבלת דמי נסיעה, ובכל מקרה, חובת תשלום דמי נסיעה חלה רק על הימים בהם הגיע העובד לעבודה בפועל.

תביעות לשון הרע לאחר סיום יחסי עבודה – בסמכות בתי הדין לעבודה
החל משנת 2009 הסמכות לדון בתביעות על לשון הרע בין עובד למעסיקו נתונה לבתי הדין לעבודה. עד אז הסמכות הבלעדית הייתה לבתי המשפט האזרחיים. לאחרונה נקבע על ידי הפסיקה כי הסמכות לדון היא של בתי הדין לעבודה גם כאשר עילת התביעה על לשון הרע קמה לאחר שהצדדים סיימו את יחסי העבודה (אך בתנאי שנובעת מיחסי העבודה שהתקיימו ביניהם).

לעדכונים נוספים >

דרך העצמאות 84 חיפה, מיקוד 33034 טל: 04-8628081, פקס: 077-5332133

www.rozenblat-law.co.il   |   sr_law@zahav.net.il
© כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין רוזנבלט ושות’