גליון חודש מרץ 2012תביעה ייצוגית – הנשק לעובד הלא מאורגן

מאת: עו"ד שרון רוזנבלט, עו"ד שחר ג'ורנו

בחודש האחרון כולנו ראינו כיצד ועד עובדים יכול להשבית מדינה שלמה. ועד עובדי הרכבת, השבית ככל שעלה על רוחו את קווי הרכבת בהם משתמשים עשרות אלפי נוסעים, מתוך רצון (כך טען) למנוע פגיעה בתנאי העסקת עובדי הרכבת והכנסת עובדי קבלן למערכת. אך מה קורה כאשר לעובדים אין ועד חזק ומרתיע? כיצד הם יכולים לשמור על זכויותיהם? בדברים הבאים נציג לכם כלי נוסף שמסייע לעמוד על זכויותיכם – הכירו את התביעה הייצוגית.

להמשך קריאה >
למאמרים נוספים >

חוק חדש – אסור למעביד לדרוש עירבון מעובד
החוק החדש, חוק איסור קבלת בטחונות מעובד, שהתקבל בפברואר האחרון, אוסר על מעסיק לדרוש מן העובד פיקדון או עירבון, בין אם בכסף ובין אם בשווה כסף, לשם הבטחת הישארותו בעבודה. באופן זה, מעסיקים לא יוכלו עוד לכבול את העובד להישאר במקום העבודה בשל חשש שצ'ק או פיקדון אחר שנתן, לא יושבו אליו. יחד עם זאת יש לזכור, כי על עובד המבקש לעזוב את מקום עבודתו ליתן הודעה מוקדמת למעסיק בהתאם לחוק. החוק ייכנס לתוקף ביום 19.6.12.

הוטרדת מינית? מהיום 7 שנים להגשת התביעה
עד לאחרונה, ניתן היה להגיש תביעה בגין הטרדה מינית במקום העבודה, עד ל-3 שנים בלבד מיום היווצרות העילה ("יום ההטרדה"). תיקון לחוק למניעת הטרדה מינית מן הימים האחרונים, האריך את תקופת ההתיישנות ומעתה ניתן להגיש תביעה בעילה של הטרדה מינית משך 7 שנים ממועד ההטרדה.

עובדת שפוטרה לעיני לקוחות החברה תבעה, וזכתה בפיצוי כספי בסך למעלה מ-30,000 ₪.
לעובדת, מוכרת בחנות מזון, נמסר מכתב פיטורים לעיני הלקוחות והעובדים בטענה ש"מעלה באמון", מבלי שנערך לה שימוע. העובדת הגישה תביעה לבית הדין לעבודה בגין פיטורים שלא כדין ובגין עוולת לשון הרע. בית הדין פסק כי על החברה לפצות את העובדת הן בגין הליך הפיטורים ללא עריכת שימוע, והן בגין עוולת לשון הרע. נפסק כי במסירת המכתב לעיני הלקוחות והעובדים האחרים, תוך האשמה כי היא "מעלה באמון", יש כדי להוות לשון הרע. (סע' (ב"ש) 34567-06-10 ליסוב נ' קרל ברג בע"מ, ניתן ביום 12.1.2012).

לעדכונים נוספים >

דרך העצמאות 84 חיפה, מיקוד 33034 טל: 04-8628081, פקס: 077-5332133

www.rozenblat-law.co.il   |   sr_law@zahav.net.il
© כל הזכויות שמורות למשרד עורכי דין רוזנבלט ושות’